Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem, który dotyka niemalże połowę społeczeństwa. Według statystyk najbardziej narażoną grupą na wypalenie zawodowe są ludzie, którzy pracują w charakterze doradcy klienta. Przed poznaniem technik, które pomagają doradcom klientów radzić sobie z wypaleniem zawodowym, warto zastanowić się nad głównymi przyczynami, które mają niebagatelny wpływ na występowania tego zjawiska w tym zawodzie.
Oto kilka z nich:
- Nie osiąganie określonych przez siebie celów oraz określonych przez firmę planów sprzedażowych
- Wybranie zawodu doradcy klienta przez przypadek (np. brak innej oferty pracy) Wiążę się to z brakiem określonych predyspozycji do wykonywania tego zawodu tj. asertywność, samodyscyplina, umiejętności interpersonalne
- Konflikty ze współpracownikami
- Praca z trudnymi klientami
Z opisanymi powyższej przyczynami wypalenia zawodowego można sobie poradzić, stosując kilka technik, które na pewno ułatwią pracę doradcom.
Po pierwsze staraj się inwestować w siebie i rozwój swoich umiejętności. Jeżeli praca w sprzedaży naprawdę Cię interesuje, a wypalenie związane jest tylko i wyłącznie z obecną sytuacją, a nie konkretnym zawodem, spraw, aby Twoje umiejętności sprzedażowe oraz interpersonalne znalazły się na jak najwyższym poziomie.
Po drugie porozmawiaj z przełożonym o swoich obawach i spróbuj wynegocjować większe zarobki, które na pewno Cię podbudują i sprawią, że będziesz lepiej wykonywał swoje obowiązki.
Po trzecie popracuj nad swoimi słabymi stronami. Zastanów się, czy Twój chwilowy brak cierpliwości do wymagającego klienta nie jest spowodowany problemami prywatnymi. Naucz się asertywności i umiejętności wyrażania swojej opinii. Być może wydaje się to banalne, ale praca nad sobą sprawi, że będziesz pewniejszy siebie, a codzienne obowiązki zaczną przynosić Ci satysfakcję.